Komisja Europejska wskazała Tarczę Wschód w tzw. białej księdze na temat obronności - poinformował RMF FM. Nie przesądza to jednak kwestii finansowania.
Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Chodzi m.in. o nielegalnych migrantów, którzy forsują polsko-białoruską granicę
W planie jest m.in.: wzmocnienie tzw. zdolności przeciwzaskoczeniowych; budowa systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych; budowa wysuniętych baz operacyjnych (HUB-ów logistycznych); budowa sieci bunkrów/ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych.
RMF FM informuje, że Komisja Europejska wskazała Tarczę Wschód w tzw. białej księdze na temat obronności. Tym samym projekt został uznany za obszar krytyczny w dozbrajaniu Europy.
Polska od dawna zabiegała, by Tarcza Wschód znalazła się w tym dokumencie, bo otwiera to drogę do unijnego finansowania tego projektu. - W dokumencie projekt nazwano "godnym rozważenia". Brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon przypomniała, że w pierwszej wersji dokumentu nie było wzmianki o Tarczy Wschód, a więc dopisano ten fragment pod wpływem starań Polski - czytamy.
W tzw. białej księdze wyjaśniono, że projekt ten "stanowiłby zintegrowany system zarządzania granicami lądowymi, który ma na celu wzmocnienie zewnętrznej granicy lądowej UE z Rosją i Białorusią przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi". Znalazło się nawet konkretne stwierdzenie, że projekt ten "obejmowałby kompleksowy zestaw barier fizycznych, rozwój infrastruktury i nowoczesne systemy nadzoru".
Zapis ten nie przesądza unijnego finansowania. Teraz Polska i pozostałe kraje wspierające ten projekt mają pół roku na przedstawienie konkretnego projektu KE, która oceni pod względem spełnienia warunków. Nie będą to jednak negocjacje, gdyż nie chodzi o granty, tylko o tanie pożyczki.
Zakres zadania obejmie m. in. budowę rowów przeciwczołgowych; przygotowanie min podziemnych do wysadzania dróg i mostów; pogłębianie rowów melioracyjnych; wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu, gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych; przygotowanie przyczółków z dojazdami czy przygotowanie osi przepraw drogowych (umacnianie brzegów, wzmacnianie dróg dojazdowych).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.